20. máj 2023 Svetový deň včiel

SDV
Informácia

Svetový deň včiel bol vyhlásený  Valným zhromaždením Organizácie spojených národov (OSN) po prvýkrát 20. mája 2018. OSN chce ním zvyšovať povedomie o dôležitosti včiel a iných opeľovačov, ich ohrozeniach i o ich prínose pre udržateľný rozvoj. Dátum 20. máj sa viaže k dátumu narodenia slovinského včelára Antona Janšu, zakladateľa moderného včelárstva, ktorý bol v roku 1770 menovaný Máriou Teréziou, kráľovnou Rakúsko-Uhorskej monarchie za prvého riaditeľa včelárskej školy vo Viedni. Slovenskí včelári tento deň nielen oslavujú, ale tradične upozorňujú aj na riziká, ktoré včely a ďalšie opeľovače ohrozujú. Svetový deň včiel je neoddeliteľne spojený s históriou Slovenska.

Po stáročia patria včely, medzi najpracovitejšie tvory na planéte, prinášajú úžitok ľuďom, rastlinám a životnému prostrediu. Prenášaním peľu z jedného kvetu na druhý umožňujú včely a iné opeľovače nielen produkciu množstva ovocia, orechov a semien, ale aj väčšiu rozmanitosť a lepšiu kvalitu, čo prispieva k potravinovej bezpečnosti a výžive. Opeľovanie má pozitívny vplyv na životné prostredie vo všeobecnosti, pomáha udržiavať biodiverzitu a živé ekosystémy, od ktorých závisí poľnohospodárstvo a ľudstvo. Široká škála rastlín kritických pre ľudské blaho a živobytie vyžaduje opeľovače. Včely a iní opeľovači v skutočnosti poskytujú dôležitú ekosystémovú službu pri zabezpečovaní kríženia (to znamená kríženia génov) a tým aj reprodukcie mnohých kultúrnych a divých rastlín.

Včiel je čoraz menej. Napriek tomu, že o ich užitočnosti sa učia už deti v materských školách, pre ich ochranu, zdá sa, stále nerobíme dosť. Od ich prežitia však závisí aj to naše. Včela medonosná (Apis mellifera), druh z nadčeľade včely (Apoidea), je spoločenský hmyz, ktorý žije v niekoľkotisícových spoločenstvách nazývaných včelstvami. Včelstvo je spoločenstvo zahrňujúce jednu včeliu matku (kráľovnú), asi 40 až 60 tisíc robotníc v lete, v období rozmnožovania niekoľko stoviek až tisícov trúdov.

Včely sú oprávnene považované za symbol usilovnosti. Až 95 percent zberových aktivít včelstva prebieha aj v okruhu 6 kilometrov od úľa, no včely sú schopné doletieť aj ďalej. Na 1 kilogram medu musia navštíviť až milión kvetov.

Image removed.