Stretnutie priateľov včelárov na Včelárskej Paseke
14.08.2021 sa uskutočnil zájazd na Včelársku Paseku v Kráľovej pri Senci.
Prihlásení účastníci tohto pekného zájazdu aj napriek ťažkej situácií a dnešnej pandemickej dobe sa mohli skoro po dvoch rokoch opäť tešiť na spoločné stretnutie so svojimi priateľmi včelármi aj s predsedom Slovenskej včelárskej spoločnosti Jána Čajdu Miroslavom Novákom, ktorý tento zájazd zorganizoval.
Múzeum včelárstva na Slovensku je múzeum včelárstva na Včelárskej Paseke v obci Kráľová pri Senci a zároveň najväčší Včelársky skanzen v strednej Európe. Iniciátorom jeho založenia bol Rudolf Mičieta, autor prvého diela o dejinách včelárstva na Slovensku a hlavne rodák zo sídla nášho OZ - Slovenskej včelárskej spoločnosti Jána Čajdu z Veľkého Rovného. V expozícii Skanzenu sú okrem všetkého včelárskeho náradia z rôznych období včelárstva na Slovensku vystavené aj unikátne zbierky úľov, ktoré sa používali už v 17. storočí a tiež najväčší známy slovenský úľ s motívom včely - kráľovnej matky, ktorý bol pôvodne vo vlastníctve jeho otca.
Len nedávno 2.8.2020 v kostole vo Veľkom Rovnom sa stretli na Sv. omši, ktorú celebroval ICLic. Marián Majda členovia SVSJČ aj s rodinnými príslušníkmi Rudolfa Mičietu, ktorí prijali pozvanie nášho predsedu pána Mirka Nováka na túto ceremóniu a aj na odhalenie pamätnej tabule na budove Múzea Drotárie vo Veľkom Rovnom, aby sme si uctili spomienku na rodáka Rudolfa Mičietu významného včelárskeho odborníka a historika včelárstva. Pamätnú dosku Rudolfovi Mičietovi sme nechali odhaliť dcére Rudolfa Mičietu pani RNDr. Aničke Kevickej, rodenej Mičietovej, ktorá pricestovala aj so svojim synovcom pánom JUDr. Rudolfom Mičietom ml. z Bratislavy. Táto pamätná doska bola nainštalovaná pri príležitosti 111. nedožitých narodenín Rudolfa Mičietu - významnej osobnosti v histórií včelárstva , rodáka z Veľkého Rovného pod pamätnou doskou Jána Čajdu - spoluzakladateľa Spolku slovenských včelárov v Pružine na fare dekana Štefana Závodníka dňa 16.júla 1869, ktorú odhalil 26.1.2020 sám pán starosta z Veľkého Rovného pán Jozef Mičieta. Rod Mičietovcov je vo Veľkom Rovnom 419 rokov, spája sa aj so Sobášnym palácom v Bytči a ich korene siahajú až do Talianska – mesta Peruga.
Po príchode na Včelársku Paseku nás veľmi srdečne privítalo pekné slnečné počasie a Rudko Moravčík st., skúsený včelár a dlhoročný správca včelárskeho skanzenu. Pri priateľskom stretnutí si mohli všetci účastníci zájazdu vychutnať nielen ponúknutý pohár bieleho alebo červeného vína, piva, minerálky, kávy, ale aj pohár veľmi chutnej medoviny a výborné kysnuté koláče.. Na začiatku nám Rudko Moravčík st., ktorý je aj našim Čestným členom SVSJČ . Rudko navrhol program dňa, v ktorom sa venoval najprv prednáške o histórií a vývoji Včelárskej Paseky v Kráľovej pri Senci. Po skvelom obednom pohostení nás v ďalšej časti Rudko oboznámil pri prechádzke po celom areáli nielen s rozmanitými včelími domčekmi a vystavovanou unikátnou zbierkou úľov najrozličnejších tvarovrozličného typu z 17. a 18. storočia. , ale poukázal aj na to, že v skanzene je možnosťubytovania. V tichom a krásnom prostredí lesoparku a v areáli Včelárskej Paseky sa nachádza i záhrada s medonosnými rastlinami a arborétum. Podrobne nám popísal aj tu nachádzajúce sa peľodajné a nektárodajné stromy (Lipy, Paulownie, Evódie, Agáty, Tulipanovníky a iné.) Potom nás zaviedol do veľkej murovanej budovy včelína, v ktorom je zriadené múzeum včelárstva s expozíciou medometov, lisov na medzistienky a rôznych včelárskych pomôcok a potrieb z rozličných období vývoja slovenského včelárstva.
Účastníkov zájazdu zaujala aj nadrozmerná maketa včely, ktorú použil režisér Juraj Jakubisko pri filmovaní „ Tisícročnej včely “ aj netradičné dreviny z rôznych kútov sveta, ktoré mala na nakrúcaní zapožičané aj produkcia filmu Juraja Jakubiska Tisícročná včela.
Včelárska Paseka je čímsi výnimočná, je tam nádherne v akomkoľvek počasí. A to už aj, keď ruch v neďalekom sade ustane, iba Tisícročná včela zostane, dúfajme , že navždy.
Tak ako každý návštevník Včelárskej Paseky pri Kráľovej by nemal zabudnúť nazrieť do kníh návštev, tak aj my sme nazreli a podpísali sa so zanechaním ďakovnému odkazu .
Paseka je známa na celom svete, iba u nás sa o nej akosi málo vie. Bolo nám cťou opäť po dlhšej dobe stretnúť sa s Rudkom Moravčíkom st., ktorý nám veľmi trpezlivo vysvetľoval a priblížil všetko okolo Včelárskej Paseky, ale poukázal aj ako skúsený včelár a odborník na zmysel a význam všetkých včelích produktov, ktoré sú pre zdravie človeka tak veľmi dôležité.
Preto nikdy nezabúdajme na odkaz a krásne motto Rudolfa Mičietu, ktoré znie:
„ O histórií sa hovorí, že je učiteľkou života,
svedkom minulosti a svetlom pravdy.
Vždy by sme mali mať úctu ku všetkým prameňom dejín ľudstva
a k našim slovenským včelárskym predkom, ktorí prispeli
svojou obetavou a nezištnou prácou na včelárskom poli
pre jeho zachovanie a rozvoj budúcim včelárskym generáciám ! “
Na záver by som chcela zmieniť ešte o jednom produkte, ktorý nie je citovaný v žiadnej literatúre, nevyjadrujú sa o ňom žiadne odborné či vedecké výskumy.
Tento produkt je výhradne určený pre chovateľov včiel a je odmenou za ich snaženie. Týmto produktom je KRÁSNY POCIT USPOKOJENIA zo zmysluplnej tvorivej činnosti, ktorou chov včiel bezpochyby je, pocit spolupatričnosti s prírodou a láska ku včelám. Prajem si, aby týmto produktom boli hojne obdarovaní všetci tí, ktorí majú včely radi.
Srdečná vďaka patrí od nás Rudkovi Moravčíkovi st. za krásne, zmysluplné, ale aj obohacujúce stretnutie. Budeme veľmi radi , keď sa opäť v blízkej budúcnosti zase stretneme.
Fotografie sú v prílohe.